CONTACT
Publicaţii
 

Broşură | 2002-08
FAG Standard AN55 Test Rig for Wheelset Bearings

 
Centru de control şi standuri de probă

Stand de probă standard An55 şi AN55D

 

Standul de probă AN55 este mai simplu în concepţie faţă de standul de probă universal AN46 . În cazurile în care deplasarea reală nu trebuie simulată şi acolo unde simularea vitezei vântului nu depăşeşte de 10m/s, acesta oferă posibilitatea unei testări economice. Standul de probă funcţionează cu sarcină radială constantă şi cu sarcină axială variabilă, el furnizează date despre sarcinile radiale şi axiale, temperatură, turaţia arborilor şi vibraţii fonice.

Cu standull de probă AN55, FAG prezintă competenţa de a realiza testări în domeniul "Comportamentul de performanţă al lagărelor de roţi" - aplicaţii de cale erată" conform DIN EN ISO/IEC 17025:2000 , acesta a fost certificat de DAP (Deutsches Akkreditierungssystem Prüfwesen GmbH).

 
 

Cu standul de probă AN55D se mai testează dacă rulmenţii de roată sunt etanşi la jet de apă" (prescris în norma UIC 515-5 O). Testarea constă în stropirea permanentă a rulmentului de roată cu apă, atât în stare de repaus, cât şi în timpul simulării diferitelor viteze de mers. După diferitele etape de verificare, apa nu are voie să pătrundă în rulment.