Noțiune de căutare

Schaeffler România stabilește un nou reper printr-un training de conformitate dedicat unui mediu de lucru etic

Andreea Clipici-Campean, Director de Conformitate pentru Subregiunea România & Southeast Europe și organizator al trainingului,
Andreea Clipici-Campean, Director de Conformitate pentru Subregiunea România & Southeast Europe și organizator al trainingului,

11.09.2025 | Brasov

  • Peste 350 de angajați din producție au participat la trainingul pilot „Compliance in Production”
  • Teme principale: Codul de Conduită, Drepturile Omului, gestionarea conflictelor de interese, securitate corporativă și cibernetică, mecanisme de raportare
  • Inițiativa lansată la Brașov stabilește un nou standard pentru integritatea la locul de muncă

Brașov | 11 septembrie 2025 | Schaeffler România a inițiat un nou format de instruire pe teme de conformitate. Faza inițială a trainingului pilot „Compliance in Production”, dedicat operatorilor, a fost lansată în luna mai la fabrica Industry 1 din Brașov, implicând peste 350 de angajați în cadrul a zece sesiuni menite să consolideze standardele de conformitate la locul de muncă.

Curriculum personalizat


Curriculumul a fost adaptat pentru a aborda elemente esențiale ale conformității, fiind ghidat de Codul de Conduită al companiei. Acesta a inclus principii etice fundamentale, Drepturile Omului, gestionarea conflictelor de interese, securitatea cibernetică și transparența prin canale de raportare. Angajații au fost încurajați să semnaleze încălcările cu onestitate, beneficiind de garanții împotriva represaliilor, ceea ce a contribuit la crearea unui mediu proactiv pentru soluționarea problemelor.

Pilot finalizat cu success


Lansat strategic la Brașov, pilotul a avut ca scop rafinarea practicilor de conformitate ale Schaeffler România înainte de o implementare extinsă. Andreea Clipici-Campean, Director de Conformitate pentru Subregiunea România & Southeast Europe și organizator al trainingului, a declarat: „Această inițiativă reprezintă un pas fundamental în alinierea operațiunilor noastre la standarde etice, oferind angajaților instrumentele necesare pentru a aborda cu încredere provocările legate de conformitate.” Trainingul s-a bucurat de o implicare activă, operatorii contribuind cu perspective și provocări în cadrul sesiunilor interactive. Remarcabil este faptul că 134 de participanți s-au înscris pentru un test de conformitate ulterior, demonstrând angajamentul lor față de înțelegerea și aplicarea principiilor predate. Un procent impresionant de 87% a obținut punctaj maxim, reflectând un nivel ridicat de înțelegere și pregătire pentru implementarea măsurilor de conformitate. Participarea semnificativă indică o conștientizare și un angajament în creștere față de integritatea la locul de muncă în rândul angajaților Schaeffler România. Perspectivele obținute în această etapă au servit la ghidarea sesiunilor ulterioare, vizând îmbunătățirea continuă a educației în domeniul conformității pentru angajați.

Extinderea instruirii în locațiile din subregiune


După succesul pilotului, mai multe fabrici din Subregiunea România & Southeast Europe au beneficiat de acest format personalizat de instruire pentru angajații din zona de producție din România și Bulgaria. Trainingul de conformitate pentru mediile de producție implementat de Schaeffler România reprezintă un demers semnificativ pentru consolidarea practicilor etice în cadrul operațiunilor sale. Prin prioritizarea învățării colaborative și a domeniilor-cheie de conformitate, compania demonstrează o abordare dedicată promovării unei culturi a integrității, stabilind un potențial reper pentru standardele din industrie.

Editor: Schaeffler Romania S.R.L.
Țara de emitere: România

Medii aferente

Terms of use for Schaeffler press pictures

Schaeffler press pictures may only be used for editorial purposes. Unless otherwise stated, all copyrights and rights of use and exploitation are owned by Schaeffler Technologies AG & Co. KG, Herzogenaurach (Germany) or by one of its affiliated companies. The reproduction and publication of Schaeffler press pictures is only permitted if the source is stated as follows: "Image: Schaeffler". The pictures may be used free of charge in such cases. The use of pictures for advertising or other commercial purposes, in particular their disclosure to third parties for commercial purposes, is hereby prohibited. Pictures may only be edited with the approval of Schaeffler.

We kindly request that a specimen copy be sent to us when Schaeffler press pictures are published in printed media (or a digital copy in the case of publication in electronic media). When using Schaeffler press pictures in films, please notify us and state the title of the film.

Use and utilization of Schaeffler press pictures is subject to the substantive laws of Germany without its conflict of law provisions. The place of competent jurisdiction shall be Nuremberg, Germany.

Postal address:
Schaeffler Technologies AG & Co. KG
Corporate Communication
Industriestrasse 1-3
91074 Herzogenaurach
Germany

presse@schaeffler.com

Descărcări

Comunicate de presă

Pachet (comunicat de presă + media)

Partajare pagină

Schaeffler aplică cookie-uri pentru asigurarea unei utilizări optime. Prin utilizarea în continuare a acestui website acceptați folosirea de cookie-uri. Mai multe informații

Acceptare